Emelt szintű német nyelvi képzés

Miért éppen németül?  

Sokszor hangzik el ez a kérdés, hiszen globalizálódó világunkban a technológia rohamos fejlődésével párhuzamosan a nemzetközi kommunikáció nyelve az angol lett. Bármilyen jövőképpel is kezdjük középfokú tanulmányainkat, egy biztos, a nyelvismeret kötelező eleme minden életpályának, a munkaerőpiacon való sikeres boldogulásnak.  A kötelező angol és biztos szakmai tudás mellett éppen a német nyelv ismerete jelent előnyt. 

Az EU minden harmadik polgára beszél németül, és hat országban ez a hivatalos nyelv. Németország nem csak Európa legerősebb gazdasága, de Magyarország legfontosabb gazdasági partnere is, hiszen exportunk egyharmadát, importunk egynegyedét német cégekkel bonyolítjuk le. Számos német és osztrák anyacég működtet leányvállalatot hazánkban, melyek közvetlen vagy közvetett módon 300 ezer munkavállalót foglalkoztatnak. Természetes, hogy a gazdasági partnerekkel folytatott kommunikáció hatékonyabb, eredményesebb, ha a német anyanyelvű partnerrel németül tudunk tárgyalni. 

Németország tudományos, kutatási, fejlesztési tevékenységével a világranglistán előkelő helyet foglal el. Biztos nyelvtudással lehetőség nyílik német nyelvterületen felsőoktatási tanulmányokat folytatni. Nagy vonzóerő, hogy ezek a világviszonylatban is színvonalas egyetemek nincsenek messze az otthonunktól, és azok is választhatnak német nyelvű képzést, akik nem szeretnének külföldre költözni. A magyar és a német egyetemek között négyszáz partnerségi megállapodás és számos ösztöndíj segíti a hallgatók és a kutatók munkáját. 

Miért érdemes a Törökben emelt szintű német nyelvi képzést választani? 

A heti 5 órás óraszám lehetővé teszi, hogy a tanulók a 11. év végén előrehozott közép szintű érettségit tegyenek, majd 12. őszén a sikeres emelt szintű érettségivel B2 (középfokú) komplex nyelvvizsgát szerezzenek. A tanulmányokat színesítik a célnyelvi kirándulások, és az iskolánkban már 30 éve sikeresen működő diákcsereprogram. Ennek keretében mindig a 10. évfolyam tanulói fogadják a bajor Neustadt/WN tanulóit, majd ők tesznek látogatást a bajor családoknál. A partnerség lehetőséget teremt a nyelvtudás elmélyítésére, személyes kapcsolatok kiépítésére, és a sok kulturális, történelmi hagyománnyal Magyarországhoz kapcsolódó német kultúra megismerésére.  

 

Szóbeli vizsga német nyelvből 

Emelt óraszámú német nyelvi tagozatunkra német nyelvből felvételi vizsgát kell tenni. A szóbeli vizsga két részből áll: egy szövegértési feladatból és egy társalgási feladatból. 

A) feladat: szövegértési feladat:

A vizsgázó egy rövid német nyelvű szöveget kap, amelyet egy néhány perces felkészülési idő alatt elolvashat. A felkészülési időt követően a vizsgázó felolvassa a szöveg azon részét, amelyet a vizsgáztató kér tőle, majd magyar nyelven válaszol néhány, a szöveg megértését ellenőrző kérdésre. 

Az A) feladatra maximum 20 pont adható. 

 

B) feladat: társalgási feladat:

A vizsgázó felkészülés nélkül, néhány kérdés alapján, irányított társalgást folytat a vizsgáztatóval. 

A társalgási feladat témakörei az alábbiak lehetnek: 

  1. Család
  2. Iskola
  3. Otthon
  4. Házimunka
  5. Étkezés
  6. Napi időbeosztás
  7. Olvasás
  8. Zene
  9. Mozi és TV
  10. Időjárás
  11. Vásárlás
  12. Utazás
  13. Munka
  14. Az angol nyelv
  15. Sport
  16. Nyaralás
  17. Barátok
  18. Állatok
  19. Karácsony, Húsvét
  20. Öltözködés

A B) feladatra maximum 30 pont adható.